Dodany: 2012-07-19 14:31:08

 

Giselle - A. AdamJednym z większych dzieł baletu jest Giselle autorstwa A. Adam, sztuka ta pełna jest tańca klasycznego jest nim wręcz przesiąknięta. Muzyka jaką napisał Adolphe Adam wpasowała się w choreografię jak baletki do baletu.

 

Było to zadanie bardzo trudne a A. Adam wywiązał się z niego w zaledwie tydzień a mało tego sztuka zrobiła zawrotna furorę i obok baletki stała się rozpoznawczym znakiem baletu. Zamówienie na sztukę złożył dyrektor opery Paryskiej Jean'a Corralli, a zlecenie przyjął właśnie A. Adam. Giselle jest wyjątkowym dziełem ponadczasowym, niezmiennie oryginalnym takim jak baletki. Akcja sztuki rozgrywa się w wiosce w okresie winobrania opowida o nieszczęśliwej miłości nie odwzajemnionej mijającej się. Giselle kocha młodzieńca Lyona a ją z kolei kocha leśniczy Hilarion.

 

Sztuka jest dramatem, kończy się tragicznie śmiercią głównej bohaterki, i przemianą jej w willidę. Cała sztuka składa się z dwóch aktów nie jest specjalnie długa więc widz nie odczuwa znudzenia. Sztuka jest w miarę krótka w porównaniu do innych klasyk baletu.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Giselle - A. Adam
Nick: