Dodany: 2012-07-20 07:56:04

 

Libretto baletoweBalet składa się z wielu elementów a należą do nich: choreografia, muzyka, tancerze, baletki, spódnice, treść, fabuła. Ostatni wymieniony składnik baletu to bez wątpienia libretto baletowe pod tym pojęciem kryje się akcja, fabuła baletu.

 

Libretto nie ogranicza się tylko do samego baletu sięga znacznie dalej i może znaleźć się filmie a także teatrze to coś na wzór scenariusza filmowego. Jak wiadomo libretto baletowe i filmowe różnią się do siebie istotnie. Różnice wynikają z różnic pomiędzy baletem i filmem. Jeśli jednak balet trafia na ekrany nie zostają zmienione wszystkie jego elementy stroje pozostają takie same np. baletki, spódniczki.

 

Libretto baletowe jest unikalną formą zapisywania sztuki, w postaci suchego opisu bez dialogów czy komentarzy. Libretto okazało się nie przydatne w filmach o balecie, natomiast baletki pozostały niezastąpione mimo upływu lat. Libretto odeszło do historii w innych sztukach niż balet. Stało się archaiczne i zostało zastąpione np. przez scenariusze filmowe albo skrypty.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Libretto baletowe
Nick: